Mi a műszaki keménykrómozás?
A krómot közismerten kiváló tulajdonságai sokoldalú felhasználásra, ideális díszítő- és védő bevonatok készítésére teszik alkalmassá.
A króm oxidációval szembeni ellenállása a nemesfémekkel vetekszik. Ez arra vezethető vissza, hogy a krómfelületen képződő rendkívül vékony, de tömör ellenálló króm-oxid film az alapfémet megvédi az oxidáló hatású közegtől. Színe hasonlít a platináéhoz, de a galvanizálás körülményeinek, az elektrolit összetételének változtatásával kék, szürke és fekete bevonat is készíthető.
A króm fontos tulajdonságai közé tartozik keménysége és kopásállósága. Általában közvetlenül választják le acélra, alumíniumra vagy színesfémre.
Műszaki krómbevonattal azonban nem minden anyag krómozható eredményesen. Jól krómozhatók a gyengén és közepesen ötvözött acélok, finomszemcsés öntöttvas. Különleges előkezeléssel krómozhatók az erősen ötvözött acélok, alumínium, réz, nikkel és ötvözeteik.
Nem krómozhatók a grafit- vagy szilíciumtartalmú öntöttvas és az erősen ötvözött acélok. Nagy szilárdságú acél alkatrészeken, vagy olyan munkadarabokon, ahol a krómbevonat meghibásodása műszaki zavarokhoz vezethet, a krómozást legfeljebb csak háromszor lehet megismételni.
Legfontosabb felhasználási területe:
- kopásnak kitett alkatrészek (tengelyek, dugattyúk, szelepek, csapok stb.) prés- és fröccsöntő-szerszámok, hidegalakító-szerszámok bevonása
- mérőeszközök illesztő felületeinek kemény bevonata stb.